Yaşlanmayan Eller

22 Kas 2011
Yaşlanmayan Eller

Her kadın erkeklerin bakımlı bir kadında aradığı ilk özelliklerden biri olan ellerinin güzel ve genç kalmasını ister. Günümüzde estetik cerrahi vücudumuzun ve yüzümüzünyaşlanmasına ve güzelleşmesinekarşı birçok çözüm geliştirmiş gibi gözükse de elleri gençleştirebilen biroperasyon hala yoktur ve dolayısıyla daellerimiz yaşımızın bilmeyen gözlere ilk habercisidir. Bunun için size tavsiyemiz, ellerinize her gün bakmanız, korumanız ve sizden önce yaşlandırarak size hayat boyu hizmet eden ikiz güzelleri üzmemeniz olacaktır.

Ellerimiz çok az yağ bezi içeren çok yumuşak ve ince bir deri ile kaplıdır. Yağ bezleri Sebum ismi verilen yağlı bir madde salgılayarak cildi korumaya çalışır. Avuçlar ise yağ bezi içermediği için daha kaba bir deridir ve çok kolay kuruyup sertleşir.

Ellerimiz çok hassas bir deri ile kaplı olmanın yanında en korunmasız, dış etkenlere en maruz kalan bölümümüzdür.Hava koşulları, maddelerle temasın yarattığı tahribat ellerimizi daha da yorar ve yaşlandırır. Yağ bezlerinin salgıladığı Sebum maalesef ki hayat şartlarında ellerimizin derisini korumaya ve oluşan tahribatları tamir etmekte yeterli olmamaktadır.

EL BAKIMI İÇİN YAPILACAKLAR

  • Her şeyden önce şunu bilelim ki su ellere zararlıdır. Ancak tabii ki kirlenen ellerimizi yıkamamak gibi bir şey yapmayacağız. Ama ellerimizi yikarken her zaman yumuşak bir sabun ve çok temiz su kullanmaya gayret edelim. Yıkadıktan sonra ise çok iyi kurulayalım ve hemen kremliyelim. Bunu gün boyunca tekrarlıyabiliriz.
  • Haftada 1–2 defa ellere çok yağlı kremle masaj yapılmalıdır. Birçoğumuz çok yağlı kremlerden verdiği his ve dokunduğu herşeyi yağlandırdığı için uzak durur. Ancak ellerimiz için krem ne kadar yağlı ise o kadar iyidir. Bunun için en azından haftada birkaç kere, uyuymadan önce ellerimize yağlı bir kremle bir güzel masaj yaparak sonra bir eldiven giyersek kusursuz bir el bakımı yapmış oluruz.
  • Limon parmakları temizleyip renkleri açar ancak limon suyu cildi kuruttuşu için daha sonra krem sürülmelidir.
  • Özellikle yaz aylarında ellerimiz mutlaka güneşi bloke eden bir kremle koruyalım. Bu ileriki yaşlarda oluşabilecek lekeleri azaltacak ve genç görünmenize neden olacaktır.