Tırnak Sertleştirici Ürün Nedir?

05 Ara 2011
Tırnak sertleştirici ürünler nasıl etki gösterir

Tırnak sertleştiriciler iki kategoriye ayrılır. Birinci tip basitçe koruyucu bir kaplama görevi görür. Bu da tırnakların sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlar. Devamlı sürülen oje de aynı görevi görebilir.

İkincı tip tırnak sertleştiriciler ise tırnağın içine nufüz eder, tırnaktaki proteinlerle kimyasal etkileşim gerçekleştirir ve bunun sonucunda daha çok çapraz bağ(cross-link) oluşturarak tırnakları sertleştirir.

Tırnak sertleştiricilerde en yaygın olarak görülen kimyasal madde formoldür(formaldehyde). Çok yüksek miktarda kullanımı zehirli olduğu halde, yüzde .05 miktarında, şişenin üzerine uyarı koymadan tırnak sertleştiricilerde kullanımı yasal olarak uygundur. Hatta yüzde 3 seviyesine kadar tırnak sertleştiricilerde kullanılabilir. Ancak bu miktarda şişelerin üstüne yasal uyarı koymak zorunludur.

Formol, tırnaktaki keratinle birlikte çalışır. Keratin tırnak tabakasını oluşturan proteine verilen isimdir. Formol keratinle etkileşime geçince zaten çapraz bağlı olan tırnak bağlarının sayısını artırır. Daha çok çapraz bağ daha güçlü tırnak demektir. Ancak aşırı miktarda çapraz bağlar da tırnakları kurutur ve tırnakların incelmesine ve kırılmasına neden olur. Bu yüzden formol gereğinden fazla kullanıldığında tırnakları güçsüzleştirir. Aşırı kullanımı tırnağın tamamen yatağından ayrılmasına bile neden olabilir. Bunun için şu anda bilim adamları formole alternatif olarak kullanılabilecek ve aşırı çapraz bağlanma yaparak tırnağı zedelemeyecek maddeler üzerinde çalışmaktadırlar. Buradaki denge çok önemlidir, çapraz bağların kuvveti ve doğal tırnağın esnekliği arasındaki denge bir tırnakta arzulanan sertliği oluşturur.

Tırnak sertleştiricilerde yaygın olarak kullanılan bir diğer madde de jelatindir. Bayanlar nesillerdir jelatini tırnaklarını sertleştirmek için kullanmaktadırlar. Bazıları jelatin yiyerek bunu yaparken bazıları da tırnaklarına sürer. Bilim adamlarına göre jelatinin tırnakların sertleşmesinde hiçbir faydası yoktur ancak hala birçok tırnak sertleştiricinin içinde jelatin bulunur.

Formol gibi kimyasal bir etki yaratmasa da jelatin tırnakları uzama sürecinde koruyarak sağlıklı kalmalarını ve doğal sertleşmeyi sağlar. Bunun dışında yine etkisi bilimsel olarak kanıtlanmadığı halde kalsiyum ve keratin de tırnak sertleştiricilerde yaygın olarak kullanılan maddelerdir.

Birçok kişinin ortak görüşü de şudur ki , en iyi tırnak sertleştirici tırnakların kendisidir. Beslenmenize ve el bakımınıza özen göstermeniz tırnaklarınızın da güçlü ve sağlıklı olmasını sağlar. Kendiniz yapsanız bile haftada bir manikür yaptırmak tırnaklarınızın kenarlarının uçlarının köşeli kalmamasına özen göstermek kırılmayı önler. Kuruyan tırnaklar çok daha kolay kırıldığı için her gün el kremi ile de tırnakları nemlendirmek gerekmektedir. Ayrıca her gün vitamin almak ve bol su içmek vücudunuzun da tırnaklarınızın da sağlıklı, güçlü ve güzel olması için mutlaka gereklidir.