Tırnak Kırılması Nasıl Önlenir?

11 Mar 2013
Tırnak Kırılması Nasıl Önnelebilir?

Tırnaklarınızın sağlıklı ve güzel görünmesi sadece estetik açıdan önemli değil. Çünkü çabuk kırılan, sağlıksız, uzamayan tırnaklarınız varsa bu tırnaklarınıza iyi bakmadığınızın ve beslenme konusunda yetersiz kaldığınızın göstergesi olabilir. Eğer sık sık tırnak kırılması, tırnak sararması gibi şikayetleriniz varsa beslenme şeklinize bir göz atmanızda fayda var demektir. Çünkü tırnak kırılması vitamin eksikliği ile bağlantılı olabiliyor. Çok sık görülmese de tırnak ile ilgili ciddi problemlerden biri de tırnak düşmesidir. Eğer tırnağınıza sert bir darbe aldıysanız ya da mantar, enfeksiyon gibi bir sağlık sorunu yaşıyorsanız başınıza gelebilecek bu durum oldukça acılıdır ve mutlaka doktora gitmeniz gerekir.

Peki tırnaklarınızı dışarıdan nasıl koruyabilirsiniz?

1-Tırnaklarınızı deterjan, oje, aseton gibi kimyasallara çok sık maruz bırakmayın. Eğer sürekli oje sürüyorsanız arada bir tırnaklarını dinlendirin.

2-Tırnaklarınıza mutlaka bakım yapın. Ellerinizle birlikte gece yatarken tırnaklarınıza da nemlendirici krem sürün. İsterseniz doğal yöntemlere de başvurabilirsiniz.

3-Tırnaklarınız sağlıklı olup olmadığını mutlaka kontrol edin. Bir sorun varsa uzman yardımı alın.

4-Tırnak uzamaması gibi konulardan şikayetçiyseniz bunun da sebebi tırnağınızın kolay kırılmasıdır. Bu durumda tırnak uzatıcı oje kullanabilirsiniz. Kırılmayı önlemek için ise mavala tırnak sertleştirici ya da tırnak güçlendirici oje gibi yöntemler deneyebilirsiniz.

Kübra Gülcemal