El Bakımı İçin Önerilerimiz

11 Mar 2013
El Bakımı İçin Önerilerimiz

Gün içerisinde yıpranmaya en yatkın uzuvlarımız ellerimizdir. Özellikle soğuk havalarda ellerimiz daha hızlı yıpranır, kurur ve çatlar. Sabun ve deterjan gibi maddelerle temas ettiği için de mutlaka bakım yapılması, korunması gerekir. El bakımı için alabileceğiniz basit önlemler mevcut. Şimdi gelin hep birlikte doğal el bakımı yöntemlerini ve koruyucu önlemleri inceleyelim.

  1. Ellerinizi kış aylarında soğuktan, yaz aylarında da sıcaktan korumalısınız. Bunun için soğuk havalarda eldiven kullanmalı, ellerinizi sık sık nemlendirmelisiniz. Güneşli havalarda ise güneş kremi kullanmalısınız.
  2. El bakımı bitkisel yöntemlerle yapabileceğiniz bir şey. Hazırlayacağınız el bakımı maskeleri ile hızlı sonuçlar elde edebilirsiniz. El bakımı doğal ürünlerle yapıldığı zaman daha güzel sonuçlar veriyor. Badem yağı, zeytinyağı, kakao yağı gibi ürünleri el bakımı için kullanabilirsiniz. Bu yağları içeriğine güvendiğiniz bir el kreminiz varsa onun içine karıştırabilir ya da direk ellerinize uygulayarak kullanabilirsiniz. Bunu yaparken ellerinize masaj yapmayı ihmal etmeyin.
  3. El bakımı evde yapacağınız birkaç değişiklikle daha kolay olacaktır. Örneğin bulaşık yıkarken, temizlik yaparken mutlaka eldiven kullanın. Elleriniz kimyasal ürünlerle ne kadar az temas ederse o kadar sağlıklı olur.
  4. Özellikle soğuk günlerde çatlayan kuruyan ellerin en iyi kurtarıcısı ise parafin. Parafin el bakımı güzellik salonlarında uygulatabileceğiniz bir yöntem.

Unutmayın el ayak bakımı düzenli olarak nemlendirici kullanırsanız oldukça kolay.