Güneş Işınlarının Yıpratıcı Etkisi

30 Haz 2015

Güneşin onarılmaz zararlarıyla ilgili leke oluşumundan kırışıklığa ve hatta kansere kadar pek çok şey duyuyoruz. Ultraviyole ışınlarının gün gibi aşikâr zararları ise kimi zaman bir kulaktan girip diğerinden çıkıyor. Sıra önlem almaya geldiğinde bilinenler unutuluyor ve cilt korunmasız bir şekilde güneşe maruz bırakılıyor.

Güneşin zararlarıyla ilgili çalışma gerçekleştiren Thomas Leveritt ise güneşin cilt üzerinde nasıl büyük bir tehlike unsuru olduğunu görmemizi sağlıyor. Sokakta gördüğü yüzlere kamerasını çeviren Thomas ultraviyole ışınlarının altında insanlara nasıl göründüklerini gösteriyor. Kamerada yüzünü gören insanlar şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Çalışmada güneş kremleri ile korunan cilt pürüzsüzlüğü ile müthiş bir fark yaratıyor. Güneşin hiçbir olumsuz etkisi güneş kremi sürülen yüzlerde görünmüyor. Gözler önüne serilen bir diğer çarpıcı nokta ise, cildin ultraviyole ışınlarına maruz kalmaya başladığı an itibari ile zarar görmeye başlaması.

Peki ya biri sizi ultraviyole ışıklarının altında kameraya çekse ve nasıl göründüğünüzü izletse? Günlük hayatınızda çıplak gözle göremediğiniz ve hatta hiçbir problemi olmadığını düşündüğünüz cildinizin tehlike çanları çaldığını görüp güneş kremlerine sıkıca sarılırdınız!

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Yeni mesaj