Dünyanın İlk Uluslararası Geçerli Doğal ve Organik Sertifikası

20 Eki 2014
DÜNYANIN GERÇEK ANLAMDA İLK \"ULUSLARARASI GEÇERLİ\" DOĞAL VE ORGANİK KOZMETİK SERTİFİKASI

NaTrue Brüksel merkezli oluşturulan dünyanın gerçek anlamda ilk uluslararası geçerli Doğal ve Organik Kozmetik Sertifikası'dır. Bugüne kadar bilinen sertifikalar esas olarak ülkesel ve bölgesel karakter taşıyordu ve çok sayıdaki sertifikanın birbirinden farklı kriterleri kargaşaya yol açıyordu. Gerçek anlamda uluslararası bir doğal ve organik kozmetik sertifikası yoktu. Bu kargaşa içinde tüketiciye yol gösterecek apaçık tanımlanmış kriterlere ihtiyaç bulunuyordu.

Doğal ve organik kavramını, gerçek anlamda doğal ve organik olmayan ürünlere karşı korumak amacıyla Brüksel'de iki yıldan beri süren çalışmalar sonunda NaTrue sertifikası oluşturuldu. 2009 başında doğal ve organik kozmetik ürünler, NaTrue sertifikasına göre değerlendirilmeye başlandı.

 • NaTrue Uluslararası Sertifikası ile gerçek doğal kozmetik tüm dünyada bir bakışta tanınacak.
 • Brüksel'deki NaTrue Organizasyonu ve Bilimsel Kurulu, gerekli kriterleri sürekli olarak denetleyecek. Ürün formüllerinin kontrolü ise bağımsız sertifikalandırma kuruluşları tarafından yapılacak.
 • NaTrue işareti ile gerçek doğal kozmetik ile doğala benzer kozmetikler dünyada ilk defa tam olarak ayrılmış olacak.
 • Bir kaç ürünü için sertifika alabilen bazı firmaların, tüm ürünleri sertifikalıymış gibi davranabildikleri dikkate alınarak, sadece, ürünlerinin en az % 75'i sertifika alabilecek olan firmaların ürünlerine NaTrue işaretinin verilmesi kararlaştırılmış bulunmaktadır.
 • NaTrue kriterleri, bir çok ülkesel ve bölgesel sertifikadan farklı olarak, Natrue web sayfasında tüm ayrıntılarıyla tüketicinin bilgisine sunulmuş bulunmaktadır:

VEGAN
“Vegan" sertifikası, vegan yaşam biçimini destekleyen sivil toplum kuruluşu The Vegan Society yetkililerince verilen bir sertifikadır ve içeriğinde hayvanlardan elde edilen hiçbir ürün kullanılmadığını gösterir. Ayrıca The Vegan Society'nin kurucuları “vegan" kelimesini literatüre kazandıran kişilerdir.

ÖKO TEST SEHR GUT
Almanya'nın en iyi test kuruluşudur. Bebek oyuncağından, kozmetiğe, kumaş ve duvar boyasından, elektroniğe, vitamin içeriğinden tahtanın kalitesine ve kimyalına kadar test edip sonuçlarını dürüstçe açıklayan bağımsız bir kurumdur. Onay verdiği ve “iyi" dediği her marka Öko Test logosunu ambalajında taşır ve tüketiciye kandırılmadığını, dürüst firmadan ürün almış olduğunun belgesi gibidir. Ciddi büyük laboratuarları, dev test atölyeleri ve yüzlerce bilim adamının çalıştığı kurum binasıyla prestiji bir logodur.Almanca “sehr gut" çok iyi anlamını taşır.

ECO GARANTİ
Çevreye saygı göstererek, dünyanın ekolojik dengesini bozmadan üretim gerçekleştiren firmaların kurallarını ve kalite normlarını belirleyen kozmetik ve temizlik maddelerini denetleyen bir kuruluş. Sadece kurallarına uyan firmalar bu logoyu kullanabiliyor. Üreticileri de denetliyor.

Kriterleri:
İnsan, hayvan ve bitkiler arası dengeyi bozmadan, kaynakların sürekliliğini etkilemeden üretim yapılması. Sosyo ekonomik dinamikleri göz önüne alarak üreticiyi de tüketiciyi de destekleyen kanunların kollanması. Üretim metotlarının, içerikte kullanılan aktiflerin çevrebilimle ilgili ve insan hakları açısından istismar edilmemesinin gözetilmesi. Dürüst fiyatlandırma kullanılması. Dönüşümlü malzeme kullanımı sağlamak ve hayvanlar üzerinde test edilmemesi şartı.

COSMEBIO
Etiği olan kozmetik ürünlerin özelliklerini belirlemek için on kozmetik laboratuarının işbirliğiyle kurulmuş bağımsız bir kuruluş. COSMEBIO'nun günümüzde 200'den fazla üyesi ve 4000'den fazla sertifikalı ürünü var. Çevre dostu, organik ve doğal ürün arayan tüketiciye rehber bir kurum oldu. Çünkü sektörde organik tarımı, hammadde ve madde tedarikçilerini, özel üreticileri, kozmetik laboratuarlarını ve dağıtıcıları da şeffaf bir çatıda topladı.

Cosmébio logosunun ardındaki teminat nedir ki?
Cosmebio, organik kozmetik ürünleri üretmek için kullanılan üretim prosedürlerinin şeffafça açıklanmasını şart koşar. Organik ve Çevre Dostu logosu taşıyan ürünler, ağırlıklı olarak doğal maddeler veya doğal kökenli maddeler içermek ve sıkı kurallara uymak zorundadır. En az %95 doğal madde, doğal kökenli madde ya da organik tarım kaynaklı (tüm vakalarda bu oran her zaman% 95 daha fazla) madde içermek zorundadır. PEG, GDO, silikon, parafin, parabenler veya fenoksietanol gibi, sentetik koruyucuların hepsi, sentetik kokuları, renklendiricileri, petrokimya türevlerini kara listeye almıştır, kullanılmaz. İyonize tedavilere karşıdır. Doğaya bir saygı ve ekosistemin dengesi açısından hayvanlar üzerinde test yapılmamasına karşıdır. Ambalaj ve dış ambalajları, biyolojik olarak parçalanabilen ya da geri dönüşümlüdür. Ürünün tüm aşama bilgileri ambalaj üzerinde yer almalıdır.

ECOCERT
ECOCERT, uluslararası "Organik Sertifikalar" sağlayan en önemli organizasyondur. Standart kuralları çok sıkıdır. Üretimin tamamını “her aşamada" denetler. Bitki yetiştirilirken, toplanırken, temiz suyla sulanırken, formül oluşturulurken, dolum aşamasında, paketlenirken, ambara konulurken… ECOCERT sertifikası, ciddi firmaların ve tüketicilerin talep kuyrukları oluşturduğu, uzun bir prosedürden sonra verilen; kâğıdından şişesine kadar çevreye karşı saygılı tutumuyla titiz, ideolojik bir bakış noktasındadır. Bağımsız bir kurumdur. 15 ülkede ofisi, 80 ülkede varlığı mevcuttur.

ECOCERT, organik kozmetikler için standardını şöyle belirlemiş:

 • En az % 95 bitkisel ve doğal madde olmalı.
 • “Negatif" listesine dâhil olmayan sentetik maddeler %5 ile sınırlı olmalı.

ECOCERT negatif listesi:

 • SLS, mineral yağ, silikon.
 • PEG emülgatörler.
 • Carbomerler.
 • Parabenler.
 • İzopropil miristat.
 • Sentetik parfüm ve boyalar.
 • Yağlı alkoller ve asitler.
 • Propilen glikol.

BDIH KONTROLLÜ DOĞAL KOZMETİK
(Bundesverband Deutscher Industrie-und Handelsunternehmen für Arzneimittel, Reformwaren, Nahrungsergänzungsmittel und Körperpflegemittel e.V.)

Belirlediği ölçütlere uyulması dünya çapında çalışan Kontrol enstitüsü Ecocontrol tarafından gerçekleşiyor. Kriterlere uyan kozmetikler, damgasıyla belirleniyor. Bu tarafsız kurum, doğal ürünlerden hammadde ve üretimleri temel alınarak 'kontrollü doğal kozmetik' olma ölçütünü belirledi.

 • Hammadde bitkisel olmalı.
 • Organik tarımdan gelmeli ve kontrol edilmiş olmalı.
 • Organik toplamayla hasat edilmeli.
 • Hayvanlar üzerinde test edilmemeli.
 • Hayvansal hammadde kullanılmamalı.

Organik olmayan tuzların (magnesiumsulfat) ve mineral hammaddelerin (natriumchlorid) kullanımı izne bağlandı. Sentetik boya, sentetik koku maddeleri, ethoxilise, silikon, parafin ve petrol türevleri “kullanılmaması gereken" maddeler olarak belirlendi. Ürünlerin içinde mikrop ürememesi için, doğal koruma sistemleri dışında, doğala yakın maddeler olan benzoeasidi, tuzları ve ethylester, salicylasidi ve tuzları, sorbinsäure ve tuzları ve benzylalkol'e müsaade edildi. Bunlar kullanıldığında “dayanıklılığı şu madde ile artırılmıştır" diye ibare konulması kararlaştırıldı. Radyoterapi ile organik maddelerin tohumlaştırılması yasaklandı.

ALDIĞINIZ ÜRÜN GERÇEKTEN %100 ORGANİK Mİ?
Şunu sakın unutmayın, bir ürüne organik sertifika vermeden önce firmaya “kırk dereden kırk kova su getirtilir!!". Tabii burada uluslararası sertifikadan söz ediyoruz. Bir kere, Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C. Tarım Bakanlığı'nın yetkilendirdiği (çoğu uluslararası yetkili) sertifika kuruluşları tarafından imalat ve şişelemeye kadar birçok aşama ayrı sertifikalandırılır.

Mesela;

 • Tarla denetlenir, sertifikası vardır.
 • Çiftçiler eğitilir, denetlenir sertifikası ayrıdır.
 • Tohum denetlenir, GDO yoktur, sertifikalanır.
 • Doğal gübre denetlenir. Bu da ayrı sertifika alır.
 • Doğal böcek ilacı da denetlenir sertifikalanır.
 • Yetişen ürün tarlada denetlenir sertifika verilir.
 • Ürünü işleyen de denetlenir sertifikası olur.
 • Ürünü paketleyip pazarlayanın denetlenerek sertifikalanması gerekir.

Kısaca “DOĞAL" yazan her şey, “ORGANİK" yazan her şey sağlıklı olmayabilir. Sertifika şarttır!

LAVERA YENİ BİR ÖDÜLÜN SAHİBİ...
Distinction: GREEN BRAND Germany
Country: Germany
Product(s): Lavera Natural Cosmetics (brand)

Çevre, iklim koruma, sürdürülebilirlik, ekolojik sorumluluk açısından Green Brand mührü alarak onurlandırıldı.