Erkeklere Özel Cilt Bakım Önerileri

23 Ara 2015

Her zaman bakımlı ve kusursuz görünüm için erkeklere özel cilt bakımı şart. Özellikle her gün tıraş olma zorunluluğu ciltte tahriş ve kuruluğa neden olduğu için bakım konusuna hassasiyet göstermek gerekiyor. Tüm kozmetik ve bakım ürünlerinin daha çok kadınların düşünülerek üretildiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Son yıllarda çalışan erkeklerin kendine daha fazla dikkat etmesi ile erkeklere özel cilt bakım ürünleri de çeşitlilik gösteriyor. Birçok markada her cilt tipine uygun erkek bakım ürünleri bulunuyor.

Cildiniz yağlı mı, kuru mu?

Aslında hangi cilt tipine sahip olursanız olun ilk adım mutlaka cildi özenle temizlemek. Genellikle günlük duş sırasında kullandığı şampuan veya duş jeli ile yüzünü de yıkamak kuruluğa neden olabiliyor. Yağlı ciltler için su bazlı, kuru ciltler için ise krem bazlı temizleyiciler kullanmak en doğrusu olacaktır. Banyoda şampuanınızın yanında bulundurduğunuz temizleme jeli ile her sabah duş sırasında günlük temizlik işini de aradan çıkartabilirsiniz.

Yağlı ciltler akne ve sivilce oluşumuna daha meyilli olduğundan ayrıca haftada bir kez uygulanacak cilt maskesi de kullanabilirsiniz. Bu maskeler gözeneklerin açılmasını ve fazla yağın alınmasını sağlarken aynı zamanda yağlı ciltlerde beliren parlamayı da önleyecektir.

Günlük tıraş sorunsalı

Her gün tıraş olmak zorunda olan erkeklerde pul pul dökülme ve tahriş gibi sorunlar görülebilir. Bunları önlemek için tıraş öncesi cildinizi ılık su ile nemlendirilmeniz kılların yumuşamasını sağlayacaktır. Çok köpüren sabun bazlı tıraş ürünleri cildi daha fazla kurutacaktır. Krem şeklindeki tıraş jelleri ile jiletin cildinizde daha hızlı hareket etmesi ve kayganlığı sağlanabilir. Kremi cildinize sürdükten sonra 1-2 dakika bekletip sonra tıraş olmanız önerilmektedir. Jiletler ise özelliği ne olursa olsun en fazla 3 ila 5 kez kullanılmalı sonrasında değiştirilmelidir. Tıraş sonrası rahatlatma amaçlı sürülen kolonya ise cildi daha fazla tahriş etmektedir. Alkol veya mentol içermeyen cilt tipinize uygun bir nemlendirici sürmek ciltteki yangını alacaktır. Kuru ciltler için kokusuz, vazelin ve gliserin içeren kremler tercih edilebilir.

Özellikle kış aylarında sıcacık su ile duş yapmak hepimizin hoşuna gider. Fakat çok sıcak su saçlar ve cilt için pek faydalı değildir. Saçlarda kuruluk ve kepek oluşumu, ciltte ise kuruluğa bağlı tahriş artabilir. Yaz- kış ılık su ile duş almayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Vücudunuzu havluyu sürterek kurulamak yerine ufak dokunuşlar ile kurulayın.

Eğer göz çevresinde sizi rahatsız etmeye başlayan küçük kırışıklıklar beliriyor ise yaşlanma karşıtı krem kullanmanız da tavsiye olunur. Sadece kadın ve çocuklar değil sizin de güneşten tam korunmaya ihtiyacınız var. Güneş lekelerinden siz de nasibinizi almak istemiyorsanız özellikle yaz aylarında ve tatilde 30 koruma faktörlü güneş kremlerini kullanın.

Sadece yüz değil, el ve ayak bakımınızı da ihmal etmeyin

Cilt bakımına gereken özeni gösterdiniz ve ya el ve ayak bakımı? El bakımı için günlük olarak evden çıkmadan hafifi bir nemlendirici ile ellerinizi kremleyebilirsiniz. Ayak bakımı için ise duştan sonra vazelin içeren yoğun bakım kremlerini kullanabilirsiniz. Eğer topuk bölgenizde derin çatlaklar oluşmuş ise gece yatmadan fazlaca kremi iyice yedirip ayağınıza hafif bir çorap giyerek yatın. Sabaha kadar yumuşacık ayaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Yeni mesaj