Aşırı Terleme Kabusu

24 Şub 2016

Gömleğinizdeki ter lekeleri nedeni ile ceketinizi çıkarmaktan çekinenlerden misiniz?

Aşırı terleme zaman zaman ortaya çıkıyorsa bir hastalığın habercisi olabilir. Ama normal hayatta diğer insanlara göre daha çok terlediğinizi düşünüyorsanız bu terleme merkezinizin aşırı duyarlı olduğunu gösteren normal bir durumdur. Bu aşırı duyarlılık stres, ortam sıcaklığının artması veya heyecan gibi durumlarda artar ve el, ayak, koltuk altı ve yüz bölgemizde normalden fazla terlemeye yol açar. Kilo artışı ve alkol kullanımının da terlemeyi arttırdığını unutmayalım.

Koltuk altı bölgesi normalden fazla terleyen insanlar giysilerinin üzerinden de görünen ıslaklık sebebi ile sosyal ortamlarda huzursuz olabilirler. Spor ve dans salonlarında harcanan efor ile terleme de arttığından rahatsızlık duyabilirler. Terlemenin görüntüsünden daha çok rahatsız edici olan kısmı ise kokusudur. Aslında terleme esnasında koku ortaya çıkmaz, vücudumuzdan çıkan sıvının ciltteki bakteriler ile temasından sonra terin parçalanması ile koku duyulmaktadır.

Çok terleyen kişiler nelere dikkat etmeli?

Alkol, kafein, baharatlı yiyecekler, soğan ve sarımsak gibi besinlerin aşırı tüketimiz terleme esnasında kokunun artmasına neden olacaktır. Bol soğuk su içmek fayda sağlarken, adaçayı, domates, tam tahıllı ekmek tüketimi terlemeyi azaltır. Ayrıca kalsiyum kaynağı yiyecekler beslenmeye daha çok dâhil edilmelidir. Her gün sabah ve akşam soğuğa yakın ılık duş almak da vücut ısısını düşüreceğinden terlemeyi azaltacaktır.

Deodorant ve antiperspirant ürünlerin kullanımı

Deodorantlar kokuyu yaratan bakteriler üzerinde etki sağlayarak terlemeyi değil kokuyu önlemektedir. Fakat yıkanıp temizlenmeyen bölgeye deodorant sıkmak daha kötü kokular ortaya çıkmasına neden olabilir. Duş aldıktan sonra temiz cilde sıkılan deodorant gün içinde temiz kokmanızı sağlar.

Antiperspirant ürünlerin etkisi ise ter bezlerini tıkayarak terlemeyi azaltır. Fakat gün içinde özellikle sıcak havalarda terleme arttığı için gün içinde de ıslak mendil ile temizledikten sonra deodorant veya antiperspirant ürünün kullanımını tekrarlayabilirsiniz. Bu sayede gün içinde hem istenmeyen görüntü hem de kokulardan kurtulabilirsiniz.

Yorumlar

Hiç mesaj bulunmadı

Yeni mesaj